Kdy volat instalatéry pohotovost, aby to nebylo přehnané a zbytečné, a aby to zároveň přineslo kýžený efekt? Nezapomínejme, že instalatéři mají na starosti tři základní systémy – rozvody pitné a užitkové vody, topení a rozvody a provoz zařízení na zemní plyn.
Kdy vyjíždí instalatéři do terénu
Stoupačka v bytovém domě – odpadní potrubí ve vícepatrových bytových domech je spojeno stoupačkou, v níž hrozí s větší pravděpodobností nějaký defekt, než v samostatných rodinných domech. Do stoupačky se snadno dostanou předměty, které nedopatřením spadnou do keramické mísy na toaletě nebo do umyvadla, sprchového koutu či vany a mohou se v potrubí vzpříčit, například sponky do vlasů, prsteny, řetízky, hygienické vložky, někdy i drobné textilie, jako jsou kapesníky nebo ponožky, knoflíky, větší zbytky jídla, steliva pro zvířata atd.
Pokud k takové události dojde, ohrožuje to celý blok domu i na zdraví, neboť se u ucpaného odpadu množí patogenní mikroorganismy, je zdrojem nepříjemného zápachu a samozřejmě znemožňuje provoz domácnosti. Na ucpaný odpad v kuchyni si vystačíte s hydroxidem sodným, ale u stoupaček se musí nasadit silnější prostředky, jako jsou tlakové a mechanické čističe nebo účinnější chemikálie.
Havárie vodovodního potrubí – k poruše rozvodů vody může dojít vlivem silného mrazu před domem, může prasknout nebo se uvolnit těsnění v armaturách, může dojít k mechanickému porušení při stavebních pracích a rekonstrukcích domů či bytových jader. Instalatéři pohotovost řeší takové situace poměrně běžně a s přehledem i v nestandardních časech, jako jsou víkendy nebo noční hodiny.
Havárie topení – pohotovostní služba nonstop vyjíždí i v situacích spojených s problémy s vytápěním, jako jsou prasklé radiátory nebo topení v podlaze, závady na plynových kotlích a plynových karmách, vadné ventily a regulátory tepla, závady na bytových stoupačkách rozvodů tepla v bytových domech.