Těžba kryptoměn je mezi lidmi stále populárnější a pouštějí se do ní postupně i ti, kteří nemají k výpočetní technice nijak velký osobní vztah. Ovšem kouzlo bitcoinu, etherea, litecoinu a jiných digitálních platidel je velice přitažlivé a každý si chce vydělat měnu, o které ekonomové spekulují jako o výhodné investici do budoucna. Nikdo proto nechce zůstat stranou v době porcování medvěda, který už dost možná za pár let nebude běhat po lese.
Nicméně i přes aktuální mánii a zahlcení všech možných i nemožných médií honičkou za kryptoměnami, těmto digitálním platidlům nelze upřít, že jejich koncept je oproti tradičním penězům vskutku pokrokový. Jedná se totiž o decentralizovaný systém, který je transparentní a přesto anonymní a svou povahou zamezuje jakémukoli zneužití. Obchodování s kryptoměnami totiž neprobíhá skrze jeden centrální uzel, který by mohl svou moc zneužívat, ale systémem peer to peer, přičemž ověřovateli probíhajících transakcí jsou jednotliví těžaři – mineři. Aby mohla transakce proběhnout, je potřeba ji ověřit a přidat do blockchainu s pomocí složité výpočetní operace, jež vyžaduje poměrně výkonné zařízení. A právě taková zařízení mají k dispozici těžaři, kteří je k ověřování propůjčují, za což získávají provize v podobě zvolené kryptoměny.
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pokud se chcete na ověřování transakcí ve zvolené kryptoměně podílet, budete si muset pořídit specializované výkonné zařízení v podobě asic mineru anebo alespoň gpu mineru, což jsou grafické karty osazené ve speciální kleci – rigu.
To, jaké konkrétní zařízení budete potřebovat, závisí na tom, jakou kryptoměnu si k těžbě zvolíte. Konkrétně však musíte počítat s poměrně vysokou finanční náročností první vstupní investice. Nicméně pravda je, že jejich správným použitím a efektivní těžbou se vám tyto náklady mohou brzy vrátit.