Samota se popisu je jako objektivní stav jedince, který uniká ze společnosti do ústraní a to buď dobrovolně, nebo nedobrovolně pod nátlakem.
Proč se cítíme sami?
Tento pocit bývá nejčastěji vyvolaný z nedostatku pozornosti a malého množství žádoucího kontaktu.
Dnešní doba už je taková, že ne každý vyhledává vztah, a tak i jistotu v partnerovi. Spousta lidí se především soustředí na svoji práci a rodinný život odsouvá na pozadí. Ale když se pozdě v noci vrátíte do prázdného bytu a nikdo ne vás nečeká, tak to ve vás nevyvolá pozitivní pocit.
Ale na druhou stranu spousta lidí samotu vyhledává, protože ne každý z nás musí být společenský typ.
Koho to nejvíce postihuje?
Ale i tak pocit samoty nejčastěji zasáhne mladistvé, děti v přibližném věku od 12 do 19 let, kteří potřebují pozornost hlavně od svých přátel, ale také velkou část pozornosti od svých rodičů, kteří si častokrát čas pro své drahocenné ratolesti nenajdou, anebo nechápou jejich bouřící se povahu. Potřebují si vytvořit vlastní identitu a k tomu potřebují najít správnou cestu a míst tvůj vzor.
Druhou rizikovou skupinou jsou starší lidé, kteří zůstali sami a už nikoho nemají.
Důsledky pocitu samoty
Samota a izolace od okolí má neblahé účinky jak na psychiku, tak na fyzické zdraví. Nejvíce ohrožení jsou staří lidé, ale také mladiství. Dopad samoty na naše tělo je přitom tak velký, jako bychom vykouřili patnáct cigaret denně.
Samota může až vést podle řady zveřejněných odborných prací k obrovskému množství závažných problémů, které navíc jen málokdy přicházejí izolovaně. Jsou jimi špatná kvalita spánku, horší kvalita kardiovaskulárního systému a oslabený imunitní systém. Důsledky se často projevují jako demence, předčasná smrt a obecně horší kvalita života.
Ale nemá jen negativní důsledky. Občasné přemyšlení nebo relaxace můžeme v jistých situacích také pomoci.