Sterilní prostředí moderních domácností, ultramoderní dětská hřiště, herny, tělocvičny… A děti už neskáčou do kalužin, nepatlají se v blátě a neví co to je špína. Je to dobře? Děti jsou často vychovávané jako skleníkové kytky a první setkání se špínou je skolí. Nebojte se nechat děti ušpinit už od malinka. Je to důležité. A jak to udělat abyste nemuseli pořád prát a uklízet?
Pořiďte dětem pořádnou výbavu
Zásadní je výbava do deště. Na výběr máte spoustu možností, od kombinézy do deště až po komplety bundičky a kalhot. Tohle oblečení je většinou upraveno tak, aby nepromoklo, ale také se extra neušpinilo – po zaschnutí lze oblečení většinou jen utřít mokrým hadříkem a špína je z velké části pryč. Další věc, kterou budete pro děti potřebovat jsou především gumáky. Gumáky kupujte lehké, tak aby dítěti seděly a dobře se mu v nich chodilo. Děti jsou akční a gumáčky jim nesmí zavazet, aby o ně nezakopávaly, nebo jim nepadaly z nohou.
Zapojte se taky
Nebojte se s dětmi taky vyřádit, děti uvidí i u vás nadšení a radost z pohybu v loužích. Tak trošku si zavzpomínáte na svoje dětská léta, kdy jste řádili a nebáli se trochy bahna a vody. Výhodou je, že dítě bude vědět, že není špatně se ušpinit.
Nebojte se
Nebojte se že z trochy špíny děti hned něco chytí. Samozřejmě je ideální dětem umýt co nejčastěji ruce, můžete s sebou ven nosit i vlhčené ubrousky a antibakteriální gely ale snažte se to nepřehánět. Děti musí mít trochu trénovanou imunitu, musí se prostě občas s nějakými bacily potkat. Děti samozřejmě neonemocní kvůli každému vymáchání se v louži nebo vyválení se v bahně. To nejjednodušší co můžete udělat je, dopřát jim právě tuto aktivitu, která je přiblíží vašemu dětství. Když jsme totiž byli děti my, tyhle věci pro nás byly přirozené, dnes mají děti aktivity často naprosto přesně naplánované a na spontánní hru jim moc času nezbývá.